Négy település összefogásával vízbázisvédelmi projekt indul

A vezetékes ivóvíz jó minőségének hosszú távú megőrzése érdekében négy település: Alsónémedi, Bugyi, Kakucs és Örkény együtt pályázott és nyert közel 115 millió forint támogatást a Környezet és Energia Operatív Program keretéből. A kivitelezési munkák októberben kezdődtek meg, a beruházás eredményeként 2014-re kiépül egy korszerű, Uniós normáknak megfelelő vízbázis monitoring rendszer.

Alsónémedi, Bugyi, Kakucs és Örkény ivóvizét a DAKÖV Kft. biztosítja lassan húsz éve. A vezetékes ivóvíz itt igen jó minőségű, mert településeink azon a kavicsos homok hordalék pusztán létesültek, amelyet nagyjából 12 ezer évvel ezelőtt az Ős-Duna alakított ki. A homok és a kavics jó szennyezés-szűrő képessége miatt a mélyebben fekvő rétegekben a víz tisztasága kiváló. Az itt lakók tehát csak közvetve isszák a Duna vizét, mivel a víz a talaj különböző rétegein átszivárogva jut el a vízművek termelő kútjaiba. Egy felszínre jutó vízcsepp akár 50 évet is „utazik” a föld alatt, míg eljut az ivóvíz kutakig, és onnan a vezetékes rendszeren keresztül a fogyasztókhoz. Egyáltalán nem közömbös kérdés tehát, hogy a természetes hidrogeológiai folyamatoknak köszönhetően a felszíni víz vagy éppen a Duna víz mennyire tisztul meg, míg eljut a poharainkba.
Ami a felszín alatt van…
Egy 1996-os országos felmérés világított rá arra a problémára, hogy a Duna menti síkság területén több település ivóvízkészlete sérülékeny földtani környezetűnek minősül. A sérülékenység azt jelenti, hogy a felszín közelében lévő kavicsos és durva homokos talajréteg nem tud megfelelő védelmet nyújtani a felszíni szennyeződésekkel szemben, ez utóbbiak gyakorlatilag akadálytalanul bemosódnak a talajvízbe, onnan pedig a földalatti nyomáskülönbségnek köszönhetően a mélyebb rétegekbe. Ezek a folyamatok az emberi szem számára láthatatlanok, közvetlenül nem érzékelhetőek, így hajlamosak vagyunk veszélyeit lebecsülni. Ugyanakkor a vízmű kutak térségének környezetterhelése az intenzív mezőgazdasági és kommunális igénybevétel miatt jelentős. A problémát súlyosbítja az, hogy településeinken igen magasan található a talajvíz, mely - az országos tendenciának megfelelően – már sajnos erősen szennyezett. 
A megoldás: egy korszerű ellenőrző rendszer
A négy település összefogott, pályázott és nyert. Uniós forrásból 2014 év elejére vízbázisonként kiépül egy korszerű monitoring rendszer összesen 33 darab ellenőrző kúttal. A kutak kitűzése jelenleg is folyik. A vízkészletünk védelme érdekében a beruházás során a szakemberek kőzet és vízmintákat vesznek, folyamatosan részletes laborvizsgálatokat végeznek, és előre meghatározott terv szerint az ellenőrző kutakat és a vízmű kutakat termeltetik, úgynevezett egymásrahatás vizsgálatokat végeznek, hogy lemodellezhessék a víz föld alatti áramlási folyamatait.
A közel két éves munka eredményeként kiépül egy korszerű ellenőrző rendszer és elkészül egy stratégiai biztonságba helyezési terv is, így megelőzhető, hogy az emberi szennyezés káros hatásai az ivóvíz minőségében is megjelenjenek.

Bugyi – Alsónémedi – Kakucs - Örkény üzemelő 
sérülékeny vízbázisok diagnosztikai vizsgálata
Cím: 4831 Bugyi, Beleznay tér 1.
Honlap: www.bugyi.hu
www.ujszechenyiterv.gov.hu