A lakáskiadás után adózni kell

Különbséget kell tenni a hosszabb idõre szóló ingatlan-bérbeadás és a rövid távú, néhány vendégéjszakára szóló szolgáltatás között. Míg az egyiknél nem, a másiknál kötelezõ az adószám.
A lakáskiadás feltételeit nem árt szerzõdésben rögzíteni. A tartós ingatlan-bérbeadáshoz nem kell adószámot kiváltani, ha csak a bérbeadó nem választ valamilyen adószámhoz kötött gazdálkodási formát. Mivel a magánszemély általi, nem turisztikai célú bérbeadás  áfamentes, a havi lakbérrõl számlát nem, de átvételi elismervényt ki kell állítani, de legalábbis nyomon követhetõen jegyezni kell a tulajdonos bevételét.



A bérbeadásból származó jövedelmet a bevételbõl két módon lehet megállapítani. Az egyik lehetõség a tételes költségelszámolás, amikor a bevételt, a jövedelem kiszámításánál csökkentik az igazolt költségek (közüzemi számlák, felújítási költségek) és az értékcsökkenés. A másik lehetõség, hogy a teljes bevételbõl 10 százalék költséghányad levonásával állapítja meg jövedelmét a bérbeadó. A jövedelem után negyedévenként adóelõleget kell fizetni, és az éves adóbevallásban önálló tevékenységbõl származó jövedelemként kell feltüntetni. Az adó mértéke 15 százalék. Ha a magánszemély ingatlan bérbeadásból származó jövedelme az adóévben több egymillió forintnál, akkor a jövedelem teljes összege után 14 százalék egészségügyi hozzájárulást is kell fizetni.
Más a helyzet a turisztikai jellegû bérbeadásnál, ami az egyéb szálláshely-szolgáltatás kategóriába tartozik, üzletszerû gazdasági tevékenységet, rendszerint nem huzamos idõre szóló szálláshelyet és ezzel összefüggõ szolgáltatásokat jelent. Az ingatlantulajdonosok ebben az esetben többféle tevékenységi forma és adózási mód közül választhatnak, a legtöbben adószámos magánszemélyként adnak szállást a vendégeknek. A szálláshely-szolgáltatást csak adószámmal lehet végezni és a település jegyzõjénél kell bejelenteni.

Üdvözlettel:
Salgó Attila
NAV Pest Megyei Adó- és Vámigazgatósága
06-1-427-5061